Bilgisayar Programcılığı Programı (171)

 Ç.Ü. CEYHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
 BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

 

    Bilgisayar Programcılığı Programı 1998 öğretim yılında 15 öğrenci ile normal öğretime başlamıştır. 2000 öğretim yılında ikinci öğretim açılmıştır. Normal öğretim kontenjanı 40, ikinci öğretim 40 öğrencidir.

     Günümüz teknolojisine uygun teknikerler yetiştirmektir. Bilgisayar Teknolojilerinde donanım, network ve yazılım konusunda teknik eleman ihtiyacına cevap vermek üzere bilgilendirilmektedirler.

     İki yıl süreli olarak planlanan program, haftada 28 ders saat/yarıyıl olarak verilmektedir. Program her öğretim yılının sonunda 6 haftalık Endüstriye Dayalı Öğrenim (Staj)'la desteklenmektedir.

    Uygulamalı dersler 15 bilgisayar bulunan yerel ağ ve Internet destekli laboratuarda projeksiyon kullanılarak yapılmaktadır. Programımızdaki dersler, alanlarında deneyimli 3 öğretim elemanı tarafından yürütülmektedir.

     Hızlı gelişen teknolojinin ürünü olan bilgisayarla ilgili yazılım ve donanım dersleri, teorik ve laboratuar ortamında uygulamalı olarak verilmektedir.
    Öğrencilere Donanım, Algoritma, Mikroişlemci, Word-Excel, Autocad, Visual Basic, Web-Tasarımı gibi dersler uygulamalı olarak verilerek iş hayatında gereksinim duyulan konularda yetişmeleri sağlanmaktadır.
Mezun olan öğrenciler, işletmelerin bilgi-işlem merkezlerinde, bilgisayar teknik servislerinde, orduda teknik eleman olarak çalışmaktadırlar. Çağdaş teknolojinin ürünü, bilgisayar teknolojilerine ve programlamaya ilgi duyan öğrencilerimizi programımıza davet ediyoruz.